Saleziáni don Bosca a Bratislavská arcidiecéza s radosťou oznamujú, že blahorečenie mučeníka saleziána kňaza ctihodného Titusa Zemana sa uskutoční v sobotu 30. septembra 2017 v Bratislave. Blahorečenie dona Titusa Zeman schválil 27. februára pápež František. Slovensko tak bude mať po štrnástich rokoch nového blahoslaveného, prvého slovenského saleziánskeho kňaza.
- Nižšie na stránke:
- Základné informácie: Titus Zeman, salezián, kňaz a mučeník za duchovné povolania
- Video: Titus Zeman - mučeník za duchovné povolania
- Blahorečenie Titusa Zemana – všetky články o blahorečení na webe Bratislavskej arcidiecézy
- Registrácia kňazov a registrácia autobusov na slávnosť blahorečenia
- Organizačné informácie slávnosti blahorečenia dona Titusa Zemana (priebežne dopĺňané)
Podrobné informácie o Titusovi Zemanovi a procese blahorečenia, aktuality, svedectvá a duchovné materiály sú uvedené na webovej stránke tituszeman.sk:
- Titus Zeman, salezián, kňaz a mučeník za duchovné povolania
- Titus Zeman sa narodil 4. januára 1915 vo Vajnoroch. V detstve býval často chorý. Po tom, ako sa v desiatich rokoch na príhovor Panny Márie Sedembolestnej náhle uzdravil, rozhodol sa stať sa kňazom. Rodina napokon predala malé pole, pomohli aj niektorí dobrodinci a podporovali Titusa počas rokov štúdií na ceste ku kňazstvu.
- Dňa 6. augusta 1932 zložil prvé rehoľné sľuby ako salezián. Teológiu študoval v Ríme a v Chieri pri Turíne, kde bol aj vysvätený za kňaza 23. júna 1940. Po návrate do vlasti začal študovať chémiu a prírodné vedy a neskôr vyučoval v rozličných saleziánskych inštitútoch.
- Keď v r. 1946 komunisti žiadali odstránenie krížov zo školských tried, Titus sa ako profesor v Trnave postavil proti: doplatil na to prepustením. V situácii kedy štátna moc zatvorila všetky kláštory a rehoľníkov internovali, súdili, a ponižovali, Titus Zeman sa rozhodol zachraňovať mladé duchovné povolania. Na jeseň 1950 dvakrát tajne sprevádzal mladých bohoslovcov cez rieku Moravu a cez Rakúsko do Talianska, aby mohli dokončiť štúdiá teológie a byť vysvätení za kňazov. Pomohol utiecť na slobodu aj niektorým diecéznym kňazom.
- Počas tretieho prechodu v apríli 1951 bol Titus Zeman spolu s takmer celou skupinou zatknutý. Obvinenia boli: špionáž a velezrada. Prokurátor žiadal trest smrti, napokon dostal 25 rokov tvrdého väzenia bezpodmienečne, so stratou občianskych práv.
Titus znášal väzenia 13 dlhých rokov, bol ťažko mučený, zosmiešňovaný, ponižovaný.
V Jáchymove musel manuálne drviť rádioaktívny urán. V roku 1964 režim Titusa podmienečne prepustil na slobodu, no stále bol trápený, sledovaný a robili na ňom aj medicínsky pokus. - Zomrel 8. januára 1969 na následky mučenia a väzenia.
V r. 1991 ho rehabilitačný proces vyhlásil definitívne za nevinného. Saleziáni don Bosca začali v roku 2010 proces jeho blahorečenia.
Ďalšie videá k Blahorečeniu Titusa Zemana sú k dispozícii na video portáli YouTube.
__________
V článku sú použíté matierály a zdroje z webovej stránky tituszeman.sk.