Slovensko zažije cez víkend najväčšiu cirkevnú udalosť desaťročia

Pridal dňa

Niekoľko tisíc ľudí si príde do hlavného mesta uctiť nového blahoslaveného. Pápež František schválil dekrét o mučeníctve slovenského saleziána kňaza Titusa Zemana, ktorý bol za komunizmu prenasledovaný a zomrel na následky mučenia a väznenia v roku 1969. Slovensko bude mať nového blahoslaveného po 13 rokoch. Slávnostný úkon blahorečenia vykoná na priestranstve Kostole Svätej rodiny v Bratislave – Petržalke legát pápeža Františka kardinál Angelo Amato, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých. Naposledy boli u nás blahorečení ako mučeníci z obdobia komunizmu rehoľná sestra Zdenka Schelingová a gréckokatolícky biskup Vasiľ Hopko na tom istom mieste v Petržalke, v roku 2003. Podujatie organizujú Saleziáni don Bosca a Bratislavská arcidiecéza.

Oficiálne prípravy blahorečenia sa začali vo februári 2017. Hlavná slávnosť sa uskutoční v sobotu 30. septembra 2017 o 10:30 h. Jej súčasťou bude pontifikálna svätá omša, ktorej súčasťou bude osobitný obrad blahorečenia. Je to akt, ktorým pápež dovolí, aby sa Božiemu služobníkovi preukazoval od tejto chvíle verejný cirkevný kult. Hlavným celebrantom na pontifikálnej svätej omši bude kardinál Angelo Amato, prítomný bude aj hlavný predstavený rehole Saleziánov don Bosca don Ángel Fernández Artime, tiež slovenský kardinál Jozef Tomko a mnohí slovenskí a zahraniční biskupi. Medzi vyše 500 kňazmi budú aj saleziánski predstavení z okolitých krajín. Do služby je zapojených približne 170 dobrovoľníkov.

Víkend blahorečenia sa začína v piatok večernou modlitbovou vigíliou v Katedrále sv. Martina, na ktorej už budú účastní viacerí biskupi. Po sobotnej dopoludňajšej hlavnej udalosti, sobotný podvečer bude patriť slávnostnému ceremoniálu v HANT aréne, ktorý bude okrem iného spojený so začiatkom duchovnej prípravy mladých ľudí na Národné stretnutie mládeže P18 v Prešove, v júli 2018. Nedeľná ďakovná svätá omša sa uskutoční v rodisku Titusa Zemana vo Vajnoroch, slúžiť ju bude predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský.

K slávnosti vznikla hymna blahorečenia, ktorú vytvorila tvorivá skupina Poetica Musica a pre používateľov mobilných telefónov so systémom Android je k dispozícii špeciálna aplikácia Titus Zeman.

Organizačné informácie k slávnosti, podrobnosti o živote mučeníka Titusa Zemana i o procese jeho blahorečenia sa dozviete na webovej stránke www.tituszeman.sk.

Fotografie Titusa Zemana sú k dispozícii na Flickr.com.

Video pozvánku provinciála saleziánov je možné nájsť na Facebooku.

Video pozvánka bratislavského arcibiskupa je taktiež k dispozícii na Facebooku.

__________
Informoval Rastislav Hamráček SDB, hovorca saleziánov.