Bezpečnostné návyky na sociálnych sieťach

Pridal dňa

Sociálne siete (napr. Facebook, Instagram, Twiter, TikTok, Clubhouse, ...) môžu predstavovať nezanedbateľné riziko z pohľadu súkromia a bezpečnosti na internete. Zbežný prehľad o rizikách je uvedený na stráne Privacy concerns with social networking services, pričom na tému súkromia a bezpečnosti sociálnych sietí neustále pribúda veľa článkov a štúdii, pričom situácia sa neustále vyvíja (viď napr. info z roku 2020 a článok z roku 2021 týkajúce sa Instagramu).

Veľmi silným mementom a sondou do rizík spôsobených predátormi na sociálnych sieťach je i český investigatívny a dokumentárny film V sieti.

Mnohé informácie ohľadom prevencie voči IT kriminalite, osobitne cielené na ochranu mládeže, sú uvedené i na webových stránkach Preventista.Sk a Zodpovedne.Sk.

V kontexte informácií uvedených na odkazovaných webových stránkach je dobré zachovať niekoľko základných bezpečnostných návykov pri používaní sociálnych sietí (ide len o bezpečnostné návyky, nie sú riešené zásady, ktoré by mali sa mali dodržiavať napr. pri zdieľaní osobných informácii a fotografií, čo korektnej komunikácii na sociálnych sieťach):

  • Odhlasovať sa z aplikácie, pokiaľ ju práve nepoužívate.
  • Nastaviť dvojfaktorové prihlasovanie k účtu.
  • Vypnúť/zakázať prístup k mikrofónu. Mnohé aplikácie sociálnych sietí (Instagram, Facebook,...) majú inak možnosť využívať mikrofón a počúvať.
    Doporučuje sa zapnúť prístup k mikrofónu len na čas posielania príspevkov na sociálnu sieť (napr. príbehov a videa, pre ktoré je mikrofón potrebný).
  • Nepovoliť prístup aplikácie ku kamere.
    Doporučuje sa zapnúť prístup ku kamere len na čas posielania príspevkov na sociálnu sieť (napr. príbehov a videa, pre ktoré je kamera potrebná).
  • Vypnúť lokalizačné služby.
  • Kontrolovať aktivity na sociálnej sieti, napr. históriu prihlasovania, históriu poslaných emailov zo sociálnej siete, prístup aplikácií tretích strán a pod.
  • Nepovoliť aplikácii sociálnej siete zdieľať svoju prítomnosť na sieti (Activity Status na Instagrame a pod.).
  • Obmedziť, kto môže vidieť vaše príbehy na sociálnej sieti (napr. Instagram Story, Facebok stories...).
  • Obmedziť rozsah fotografií, ku ktorým má aplikácia sociálnej siete prístup (možnosť dostupná napr. v zariadeniach Apple).
  • Nepoužívať Messenger / What's App na posielanie správ.
    Facebook Messenger, Whatsapp a pod. nie sú považované za dostatočne bezpečné.
    Ak je to možné, používajte Signal alebo iné alternatívy.
  • Nepoužívajte prihlasovanie prostredníctvom Facebooku/Instagramu (resp. iných sociálnych sietí) na prihlasovanie k iným aplikáciám a webovým stránkam.
    Informácie o prihlasovaní k stránkam/aplikáciám tretích strán patrí taktiež k dátam, ktoré sociálne siete zdieľajú so svojimi partnermi.
  • Pamätajte, že i po zmazaní príspevkov, či celého účtu na sociálnej sieti, môže byť Váš obsah stále dostupný (dáta držané na serveroch viacerých sietí 90 dní po zmazaní, obsah dostupný v zdieľaniach a komentároch iných používateľov, dlhodobo uchovávané metadáta v informačných systémoch sociálnych sietí a ich partnerov a pod.).
  • V zásade akékoľvek zverejnené informácie (alebo ich metadáta) pokiaľ nie sú bezpečne uložené a šifrované, sa môžu dostať k nepovoleným osobám, alebo byť predmetom strojového spracovania a analýz.

__________
Foto: Pixabay.com