Vo štvrtok 29. augusta 2024 zomrel vo veku 85 rokov páter Timotej Masár SJ, niekdajší vedúci Slovenského oddelenia Vatikánskeho rozhlasu. Zomrel v Senioráte Spoločnosti Ježišovej v Ivanke pri Dunaji, kde bol po prepustení z nemocnice v domácej liečbe. V poslednom období bol páter Timotej Masár SJ členom jezuitskej komunity v Bratislave, kde pastoračne vypomáhal v Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa. Zádušná svätá omša bude vo štvrtok 5. septembra o 10:00 v Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa v Bratislave, pohrebné obrady budú o 12:00 na cintoríne v Ivanke pri Dunaji.
Páter Timotej Masár pochádzal z Hrnčiaroviec nad Parnou neďaleko Trnavy, kde sa narodil 16. augusta 1939 v roľníckej rodine. Po Strednej poľnohospodárskej technickej škole v Trnave vyštudoval v Nitre poľnohospodárske inžinierstvo a pracoval v poľnohospodárskom výskume v Chrusteniciach a v Ivanke pri Dunaji. V roku 1968 emigroval do Švajčiarska, kde 17. decembra 1968 vstúpil do Švajčiarskej provincie Spoločnosti Ježišovej. Filozofiu vyštudoval v Mníchove, teológiu v Innsbrucku, kňazskú vysviacku prijal 1. júna 1975 vo švajčiarskom Ingenbohle.
V roku 1975 ho rehoľní predstavení poslali do Ríma, aby pracoval v Slovenskom oddelení Vatikánskeho rozhlasu a absolvoval licenciátne štúdium na Inštitúte spirituality Pápežskej Gregorovej univerzity. V rokoch 1978 – 1983 bol vedúcim Slovenskej redakcie Vatikánskeho rozhlasu. Ako milovník operného spevu sa páter Masár počas pobytu v Ríme podieľal na založení školy divadelnej techniky. Vo Vatikánskom rozhlase pôsobil zároveň aj v liturgickom oddelení, kde spolupracoval s operným spevákom slovenského pôvodu Ladislavom Pudišom.
Z Ríma sa Timotej Masár presunul do Švajčiarska. V rokoch 1983 – 1985 viedol duchovné cvičenia v exercičnom dome Bad Schönbrunn, neskôr pracoval vo Švajčiarsku v duchovnej službe vysokoškolákom.
Po obnovení náboženskej slobody na Slovensku sa opakovane vracal do vlasti. V rokoch 1994 – 1996 pôsobil v Banskej Bystrici – Radvani a v roku 1996 a 2004 vypomáhal v Piešťanoch, striedavo pôsobil aj v Rakúsku a vo Švajčiarsku, najmä v Zürichu.
Láskavý Bože, prijmi svojho verného služobníka do plnej radosti!
Informácie poskytol sócius provinciála Peter Buša